Azurit, Cu3(CO3)2(OH)2

Azurit je karbonát (uhličitan) mědi s hydroxylovou skupinou, stejně jako chemicky velmi podobný malachit Cu2(CO3)(OH)2. Azurit je vždy modrý v různých odstínech. Práškovité povlaky a zemité agregáty jsou světle modré, celistvé agregáty tmavě modré, dokonale omezené skelně lesklé krystaly až modročerné. Krystaly jsou sloupcovité, ploše sloupcovité až tabulkovité, matné i lesklé. Azurit je v malých množstvích poměrně rozšířený minerál, který vzniká přeměnou (oxidací) primárních měděných rud, nejčastěji sulfidů, jako je například chalkopyrit, tetraedrit aj. Většinou se vyskytuje ve společnosti zeleného malachitu, obvykle je ale méně hojný než malachit. Azurit je málo významná ruda mědi; těžen byl jen málokde, a to většinou v 19. století.

Dobře vyvinuté krystaly azuritu a jejich skupiny nejsou příliš běžné a jsou vyhledávány a ceněny sběrateli minerálů. Nejhezčí ukázky pocházejí z legendárního, dnes již uzavřeného dolu Tsumeb v Namibii. Sloupcovité krystaly z tohoto dolu dosahovaly až 20 cm délky, takových se ovšem nenašlo mnoho, obvykle krystaly dosahovaly velikosti do 3 cm. Často byly z části anebo zcela přeměněné na malachit. Unikátní ukázka azuritu z Tsumebu je vystavena v mineralogické expozici v Národním muzeu v Praze. Jedná se o dva dokonalé sloupcovité 7 cm dlouhé krystaly narostlé na žilovině.

Tabulkovité až 5 cm velké krystaly azuritu pocházejí ze starého ložiska mědi Chessy u Lyonu ve Francii. S ukázkami z tohoto naleziště se můžeme setkat už jenom v muzeích. Dnes se na trhu s minerály objevuje množství pěkných krystalovaných vzorků azuritu z olověno-zinkového ložiska Touissit v Maroku; krystaly z tohoto naleziště dosahují až 7 cm délky.

Skromné ukázky azuritu, zpravidla v podobě povlaků a velmi drobných krystalů, lze sbírat v prokřemenělých břidlicích ve východní části buližníkového Holého vrchu v Tichém údolí u Únětic u Prahy, dále v křemen-barytové žilovině na haldách starého kutiště Stříbrnice v lese severně od Zvěstova, jz. od Vlašimi, a také v barytové žilovině na starých důlních haldách v lese v roklině jižně od Stříbrné Skalice, sv. od Benešova.

Zobrazit:

velebil.net