Chrysoberyl, BeAl2O4

Chrysoberyl je oxid hliníku a berylia. Nepatří mezi zvlášť rozšířené minerály, je znám spíše jako drahý kámen používaný v klenotnictví. Většinou ovšem chrysoberyly drahokamových kvalit nedosahují. Na našem území se nachází jedno z jeho nejstarších světových nalezišť, a to v Maršíkově sv. od Šumperka.

Tvoří žlutozelené, žluté, zelené, modrozelené a šedohnědé sloupcovité či tlustě tabulkovité krystaly, průsvitné až průhledné, matné až skelně lesklé. Je značně tvrdý. Je to minerál typický zejména pro pegmatity. V pegmatitech v Maršíkově se vyskytují zarostlé žlutozelené tenké lesklé tabulky obvyklé velikosti do 1 cm. Až 10 cm velké krystaly pocházejí z pegmatitů na Madagaskaru, až 14 cm velké z Goldenu v Coloradu v USA, až 8 cm velké drahokamové krystaly z Collintiny v brazilském státě Espirito Santo.

Chrysoberyly se občas vyskytují také v biotitických svorech, a to spolu s berylem. Až 8 cm velké krystaly pocházejí z povodí řeky Tokovaja na Urale v Rusku. Chrysoberyly drahokamové kvality se nacházejí na rýžovištích na Srí Lance. Původně pocházejí patrně z dolomitických mramorů. Chrysoberyl je sběratelsky poměrně atraktivní minerál. Praktické využití nemá, jako zdroj berylia jsou využívány podstatně rozšířenější beryl a bertrandit.

Zobrazit:

velebil.net